4. Nagrada Poreča

Objavljeno u: 12/10/2005 - 23:23 Napisao/la Objavljeno u Brdske utrke Komentari Komentiraj!
Posljednja utrka Prvenstva Hrvatske u utrkama na brdskim stazama nije donijela veća iznenađenja u ukupnom poretku i ishodu bitke za naslov državnog prvaka u ovoj disciplini. Dramatičnim odustajanjem Silvija Bajde na pretposljednjoj utrci u Rapcu, kojom prilikom je ostao bez automobila za nastup u Limskom kanalu, titula Prvaka bila je odlučena i prije nastupa na posljednjoj utrci. Prvak države je Branko Krstulović.

Uz stazu u Limskom kanalu okupio se velik broj gledatelja, čemu su pogodovali povoljni vremenski uvjeti i solidan broj sudionika, kojih ipak nije nastupilo čak 75, koliko ih se našlo na privremenoj listi prijava. U najavi smo već napisali kako je organizator, AMK Skok Racing, za ovogodišnju utrku stazu pripremio dodatno osiguravši najopasnija mjesta. Dobro poznata limska šikana, koja je prošle godine bila načinjena od betonskih blokova ove je godine zamijenjena plastičnim barikadama, a svojim je postavom omogućavala znatno brže prolaske vozila.

Ono što je u najavi obećao organizator je i ispunio. Ulaznice za gledatelje su, umjesto standardnog papirnatog zamijenjene su pomalo neobičnom idejom. Naime, svaki je gledatelj dobio mini disk koji je donosio sve informacije važne za rad kluba-organizatora i dvije utrke, brdsku u Limskom kanalu i rally u Poreču. U svakom slučaju potez koji zaslužuje pohvalu i trebao bi poslužiti ostalim organizatorima kao uzor i poticaj na unošenje više originalnosti i mašte u pristupu gledateljima. Jer upravo se zbog gledatelja, nadamo se, lijepe naljepnice sponzora na automobile i organiziraju utrke.

U uvodu smo već rekli kako je do pobjede u kategoriji automobila bez poteškoća stigao Branko Krstulović, čija je prednost u odnosu na drugoplasiranog Željka Drenjančevića (ujedno i prvi u klasi H15) iznosila sekundu i pol. Treći je s oko 6 desetinki sekunde kašnjenja za Drenjančevićem bio Zvonko Brkljačić. Ukupni pobjednik u konkurenciji Prvenstva Hrvatske bio je Roland Šuran u "formuli" s 10,3 sekunde boljim rezultatom od Krstulovića.

Zanimljiv se dvoboj vodio iza Krstulovića između Drenjančevića i Brkljačića. Potonji je nakon prve vožnje bio u minimalnoj prednosti od 6 stotinki sekunde ispred Drenjančevića. Međutim, u drugom "laufu" Drenjančević je odvozio gotovo 7 desetinki sekunde brže i plasirao se na drugo mjesto u konkurenciji PH u kategoriji I.

Sveukupni pobjednik bio je, ipak, talijanski vozač Ricardo Ala, kojemu je uspjelo nadmašiti Šurana za 2,3 sekunde. Premda je staza bila vrlo zahtjevna, kakvih u domaćem prvenstvu ne nedostaje, dogodila su se samo dva izlijetanja, Jaranovićevo i Beaccovo. Do cilja su stigla 45-orica vozača, a u spomenutim izlijetanjima stradali su samo automobili i nepoznata količina vozačkog ponosa.

Među brojnim klasama i grupama, koje čine domaće Prvenstvo titulu Prvaka u kategoriji I (automobili) osvojio je Branko Krstulović ispred Silvija Bajde i Borisa Durlena. U kategoriji II slavio je Roland Šuran ispred Darka Ladavca i Branimira Radića.

Prema važećem Pravilniku o natjecanjima na brdskim stazama proglašeni su i Prvaci Hrvatske u tri grupe. U grupi N najbolji je bio Ivan Černeha ispred Marina Korace i Dejana Dimitrijevića. Grupa A pripala je Manuelu Kodelji ispred Alena Peruča i Predraga Bjedova. U vrlo konkurentnoj grupi H do naslova Prvaka je stigao Boris Durlen, drugo mjesto pripalo je Sebastianu Čeparu, dok je treće mjesto pripalo ove sezone vrlo dobro pripremljenom Željku Hitrecu.

Redakcija autosporta će po okončanju vrlo zanimljive, uzbudljive i neizvjesne sezone pripremiti nekoliko osvrta na sezonu, a kako su ovogodišnje nastupe vidjeli glavni akteri i pobjednici saznat ćemo iz naših intervjua.

Na koncu recimo i tko su pobjednici po klasama u Limskom kanalu. Prvo mjesto klase 18 osvojio je, boreći se samo protiv sebe, Marko Polić. Klasa N1 pripala je Marinu Koraci, klasa N2, jedan vozač, Željko Kelečić. Klasa N3, pobjednik Dejan Dimitrijević. Klasa N5 Dušan Grahek, u klasi A6 slavio je Manuel Kodelja, a u A7 najbolji je bio Alfio Stoković. Najjača klasa grupe A, klasa A8 pripala je Predragu Bjedovu. U grupi H klasa 12 najbolji je bio Željko Hitrec, klasa H13 pripala je Sebastianu Čeparu, a H14 Kristian Marinić. Najsnažnija klasa grupe H, ona s brojem 15. pripala je Željku Drenjančeviću. Među ST-ima najbolji je bio Branko Krstulović, a u kategoriji II u skupini E Roland Šuran.

Aktualnosti

Rok Turk osvojio 8. Rally Vipavska dolina 2018.

22.04.2018. - Ostalo

Prvi rally Slovenskog prvenstva 8. Rally Vipavska Dolina koji se vozio u okolici Vipave i Ajdovščine osvojili su trenutni državni prvaci Rok Turk i Blanka Kacin (Peugeot 208 R5). Prošle godine imali su samo jedno...

8. Rally Vipavska dolina 2018. za početak sezone u Sloveniji

16.04.2018. - Ostalo

Napokon je došlo vrijeme i za početak nove rally sezone u Sloveniji. Prvi na redu je 8. Rally Vipavska dolina, koji se vozi u Vipavskoj dolini, a početak i kraj rallya su u Ajdovščini od...

U Austriji održan 42. WeinbergerHolz Lavanttal Rallye 2018.

11.04.2018. - Ostalo

Niki Mayr-Melnhof bio je najbrži na svim brzinskim ispitima 42. WeinbergHolz Lavanttal Rallyu, te se zasluženo popeo na najviše mjesto pobjedničkog postolja. Drugo mjesto osvojio je Grössing Gerwald, dok je treću poziciju zauzeo Aigner Gerhard.